Zalety i wady domku z bali

Zalety sauny z drewna profilowanego

Szczegółowa analiza projektów wanien z profilowanymi belkami ujawnia 10 rzeczywistych (a nie wymyślonych przez marketingowców) zalet i korzyści:

Szeroki wybór projektów. Wśród rozwiązań prefabrykowanych najwięcej jest domków z bali, ponieważ profilowany pręt jest bardzo praktycznym i uniwersalnym materiałem. Można wybrać wszystko – od mobilnych i niedrogich łaźni po dwupiętrowe kompleksy z sypialniami, basenami i ogromnymi otwartymi tarasami.
Krótki czas dostawy. Mały domek wiejski można zbudować z profilowanego pręta w ciągu kilku dni roboczych. A jeśli zarezerwujesz budowę „pod klucz”, nie musisz czekać na skurcze.
Niska pracochłonność budowy. Wszystkie manipulacje przy szkielecie drewnianym wykonuje się ręcznie, bez użycia drogiego sprzętu do podnoszenia. Z reguły wystarczą wysiłki trzech doświadczonych osób.
Minimalna kurczliwość. Bez względu na to, jak dobrze wysuszone jest drewno profilowane, będzie się ono kurczyć. Jest to jednak znacznie szybsze i ma mniejszy wpływ na geometrię sauny niż w przypadku bali.
Wygląd zewnętrzny. Domek z bali, ustawiony w ciepłym kącie, wygląda pięknie, schludnie, nowocześnie i zawsze modnie.
Łatwe wykończenie. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości drewno ścienne, być może nie będziesz musiał go wykańczać.
Doskonałe właściwości termoizolacyjne. Profilowana belka dzięki połączeniu na pióro i wpust oraz technologii „ciepłego kąta” dobrze utrzymuje ciepło.
Atmosfera. W łaźni z drewnianą bursą panuje szczególna atmosfera – widok, zapach, ciepło i para.
przyjazność dla środowiska. Do budowy używa się głównie naturalnego drewna.
Wytrzymałość. Jeśli będziesz przestrzegać technologii i stosować nowoczesne metody ochrony drewna, wanna z prętów drewnianych będzie służyć przez wiele dziesięcioleci i sprawi przyjemność nie tylko Tobie, ale także Twoim wnukom.
To nie wszystkie zalety wanny z profilowanymi belkami drewnianymi. Wystarczy jednak zastanowić się nad wyborem na korzyść tej technologii.

Wady wanny z profilowanym prętem i sposoby ich minimalizacji
Żadna technologia nie może obyć się bez wad, w przeciwnym razie od razu wyparłaby wszystkie konkurencyjne materiały do budowy łaźni. W projektach z belką profilowaną nie ma wielu wad, a prawie wszystkie z nich są eliminowane przez nowoczesne metody budowlane.

Najpoważniejsze wady są następujące:

Koszt.

Zwiększone ryzyko pożaru.
Podatność na wpływy zewnętrzne.
Nie musimy ich szczegółowo wyjaśniać, ponieważ wszyscy o nich wiedzą. Lepiej jest poświęcić czas na to, jak zminimalizować te niedogodności. Dwie z trzech wymienionych wad można wyeliminować. Walka z ceną – użytkownicy nie mają takiej możliwości, chyba że kosztem jakości, czego w dzisiejszych czasach prawie nikt nie robi.

W zmniejszeniu ryzyka pożaru pomagają różne impregnaty, którymi są pokryte wszystkie drewniane powierzchnie banii. W składzie takich środków znajdują się substancje, które po skrystalizowaniu tworzą na drewnie przezroczystą powłokę, która przy gwałtownym wzroście temperatury zamienia się w pianę. Gęsta piana uniemożliwia dostęp tlenu do ogniska pożaru, a sam ogień wygasa samoistnie, bez pomocy z zewnątrz.

Podatność na wpływy zewnętrzne odnosi się do naturalnej „słabości” tarcicy na działanie promieniowania UV, wilgoci, owadów i bakterii. Środki antyseptyczne, które są stosowane już na etapie produkcji drewna profilowanego do sauny, pomagają chronić przed tymi wszystkimi czynnikami przez wiele lat.

Wynik

W saunie z bali naturalnie sporo zalet, ale są też wady. Te ostatnie można łatwo zminimalizować niemal do zera przy pomocy nowoczesnych materiałów i technologii.